Разлика помеѓу преработките на „Отрантска Врата“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Отрантска Врата''' ({{lang-sq|Kanali i Otrantos}}; {{lang-it|Canale d'Otranto}}) — [[проток]] што ги поврзува [[Јадранско Море|Јадранското]] и [[Јонско Море|Јонското Море]] [[Италија]] from [[Албанија]]. Во најтесниот дел кај [[Отрантски ’Рт|Отрантскиот ’Рт]] (Палашија) источно од [[Саленто]], протокот е широк само 72&nbsp;км.<ref name="McKinney2007">{{наведена книга|author=Frank K. McKinney|title=The Northern Adriatic Ecosystem: Deep Time in a Shallow Sea|url=http://books.google.com/books?id=TuxEf_Yn4YkC&pg=PA29|accessdate=6 март 2013|year=2007|publisher=Columbia University Press|isbn=978-0-231-13242-8|page=29}}</ref> Протокот е наречен по италијанскиот град [[Отранто]].
 
== History ==
За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], протокот имал големо стратешко значење. [[Кралство Италија|Италија]], [[Трета Француска Република|Франција]] и [[Велика Британија]] во него сместиле лесни пловила, попречувајќи ѝ го влезот на [[Австроунгарска воена морнарица|Австроунгарската воена морнарица]] во [[Средоземно Море|Средоземното Море]].
 
Истите барикади не можеле да се справат со [[Германско царство|германските]] [[подморница|подморници]] кои успешно напаѓале во Јадранот и Средоземното Море во текот на целата војна.<ref name="WILLMOTT">''First World War'' - Willmott, H.P., Dorling Kindersley, 2003, Page 186</ref>
 
Во денешно време протокот се соочува со голем број на [[нелегална имиграција|нелегални имигранти]] кои [[албанска мафија|албанската мафија]] ги криумчари на бродови.
== Поврзано ==
* [[Отрантски ’Рт]]