Разлика помеѓу преработките на „Седум врвови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Седум врвови-Карта|caption=Карта на седумте врвови (или девет, зависно од тоа како се смета).}}
'''Седум врвови''' ({{lang-en|Seven Summits}}) — збирен поим за највисоките [[планина|планини]] на секој од седумте [[континент]]и на светот. Искачувањето на сите нив се смета за голем предизвик во [[планинарство]]то. Прв нивен освојувач бил Ричард Бас, кој ги искачил сите на [[30 април]] [[1985]] г.{{Sfn|Bass|Wells|Ridgeway|1986}}