Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додаден 111 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во [[1428]], заедно со Донатело, Микелоцо подигнал [[проповедница]] на отворено, на аголот на катедралата [[Пратска катедрала|Св. Стефан]] во [[Прато]]. Величенствениот дворец [[Палацо Медичи Рикарди]] во Фиренца, изграден за Козимо, е исто така негово дело; ова е еден од најблагородните примери на италијанската архитектура од [[XV век]], во кој одличниот вкус и способност на архитектот ги искомбинирале деликатната леснотија на италијанската [[Готска архитектура|готика]] со масивната достоинственост на класичниот стил. Со своите големи инженерски вештини, Микелоцо ја поправил и делумно реизградил палатата [[Палацо Векјо]], која тогаш била пропадната, и додал многу важни соби и скалишта. Кога во [[1437]], благодарение на Козимовата либералност, манастирот Св. Марко во Фиренца бил предаден на [[Доминиканци]]те од [[Фјезоле]], Микелоцо имал задача да го реизгради домашниот дел и да ја ремоделира црквата.
 
Микелоцо конструирал бројни други згради за Козимо, највеќето од кои се важни зданија. Меѓу овие била гостилницата во [[Ерусалим]] за фиренските аџии, Козимовата летна [[Вила Медичи, Кареџи|вила кај Кареџи]] и силно утврдениот замок [[Кафаџоло (дворец)|Кафаџоло]] во [[Муџело]]. За [[Џовани ди Козимо Медичи|Џовани Медичи]], Козимовиот син, Микелоцо изградил многу голема и величенствена палата во [[ФјесолеФјезоле]]. И покрај изјавата на [[Џорџо Вазари|Вазари]] дека тој умрел на 68-годишна возраст, по сѐ изгледа дека Микелоцо живеел до [[1472]] год. Погребан е во манастирот Св. Марко, Фиренца.
 
== Поврзано ==
* [[Ренесансна архитектура]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==