Разлика помеѓу преработките на „Членконоги“

Одземени 117 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.81 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.81 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Класата Insecta е најголемата артроподна класа која се состои од илјадници видови. Освен неколку примитивни или високо модифицирани форми, инсектите се карактеризираат со еден или два пара на [[Крило|крила]] прикрепени за тораксот. Главата има пар антени, пар мандибули и два пара на модифицирани магзили кои ги формираат усните делови. Абдоменот е добро издиференциран од тораксот и нема додатоци освен редуцирани кои се модифицирани во репродуктивни органи. Типичната глава на инсектите има сложени очи и едно или повеќе прости очи и е прекриена со егзоскелетен штит. Тораксот се состои од три сегменти, од кои секој носи пар на нозе. Последните два сегмента обично имаат пар на крила. Инсектите се главно копнени суштества и поседуваат трахеи за гасна размена. Се карактеризираат со единствени екскреторни органи, познати како [[Малпигиеви цевчиња]], кои се корисни при зачувувањето (конзервирањето) на водата.
 
[[Категорија:ЧленЧленконоги| ]]
Баницата е пример за ова со бадиниш и со булибули и така и Никола Ристов
143

уредувања