Пегаз (митологија): Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 85.30.111.214 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 85.30.111.214 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
[[Податотека:The-Winged-Horse.jpg|десно|мини|БелерофонтБелерофон со Пегаз]]
'''Пегаз''' во грчката митологија е крилест коњ. Скокнал од [[крв]]та на [[Медуза (митологија)|Медуза]] кога [[Персеј]] ѝ ја отсекол главата. БелерофонтБелерофон го заробил Пегаз и го јавал во многу свои походи, вклучувајќи ја битката со Химера, но кога се обидел да го јава крилестиот коњ кон небото бил отфрлен и убиен, а Пегаз останал на небото како соѕвездие. Летот на Пегаз често се смета за симбол на поетската инспирација.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 148</ref>
 
== Наводи ==