Разлика помеѓу преработките на „Георг Ом“

Додадени 1.685 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 185.5.7.54 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
(Ја заменувам страницата со 'тој е физичар, тој го создал омовиот закон!')
с (Отстрането уредувањето на 185.5.7.54 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
тој е физичар, тој го создал омовиот закон!
{{Infobox scientist
| name = Георг Симеон Ом
| image = Ohm3.gif|250px
| image_size = 200px
| caption =
| birth_date = {{birth date|df=yes|1789|3|16}}
| birth_place = [[Ерланген]], [[Свето римско царство|Германија]]
| death_date = {{death date and age|df=yes|1854|7|6|1789|3|17}}
| death_place = [[Минхен]], [[Германска Конфедерација|Германија]]
| residence = [[Германија]]
| nationality = [[Германија|Германец]]
| field = [[Физика]]
| work_institution =
| alma_mater =
| doctoral_advisor =
| doctoral_students = <!--please insert-->
| known_for = [[Омов закон]]
| prizes =
}}
'''Георг Симеон Ом''' ({{роден на|16 |март|1789}} - {{починал на|6|јули|1854}}) бил германски [[физичар]]. Го откри односот меѓу [[струја]]та и [[електромоторна сила|електромоторната сила]], според неговото име наречен [[Омов закон]]. Тој даде значајни прилози во [[акустика]]та, во [[оптика]]та на кристалот и во [[математика]]та. „[[Ом]]“ е единица за мерење на електричниот отпор во [[меѓународен систем на мерки|меѓународниот систем на мерки]].
 
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија:Германски физичари|О]]
143

уредувања