Пегаз (митологија): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q162797 (translate me))
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:The-Winged-Horse.jpg|десно|мини|БелерофонБелерофонт со Пегаз]]
'''Пегаз''' во грчката митологија е крилест коњ. Скокнал од [[крв]]та на [[Медуза (митологија)|Медуза]] кога [[Персеј]] ѝ ја отсекол главата. БелерофонБелерофонт го заробил Пегаз и го јавал во многу свои походи, вклучувајќи ја битката со Химера, но кога се обидел да го јава крилестиот коњ кон небото бил отфрлен и убиен, а Пегаз останал на небото како соѕвездие. Летот на Пегаз често се смета за симбол на поетската инспирација.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 148</ref>
 
== Наводи ==
Анонимен корисник