Разлика помеѓу преработките на „Џастин Бибер“

Одземени 107 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.29.189.77 (разговор), вратено на последната верзија на Glaisher
с (Отстрането уредувањето на 77.29.189.77 (разговор), вратено на последната верзија на Glaisher)
}}
 
'''Џастин Дру Бибер'''<ref name="ew06">{{Cite news|url=http://www.ew.com/ew/article/0,,20350064,00.html?xid=rss-music-reviews-My+World+2.0|title=My World 2.0 (2010)|last=Greenblatt|first=Leah|date=March 10, 2010|work=[[Entertainment Weekly]]|publisher=Time|accessdate=June 11, 2010}}</ref> ([[англиски јазик|анг.]] ''Justin Drew Bieber'' {{роден на|1|март|1994}})<ref name="mtv_snl">[http://inogolo.com/pronunciation/d1963/Justin_Bieber inogolo:how to pronounce Justin Bieber].</ref> е [[Канада|канадски]] [[поп]]/[[Р&Б]] [[пејач-текстописец]] и [[актер]]. Бибер беше откриен во 2008 година од страна на [[Скутер Браун]], кој ги гледал видеата на Бибер на [[Јутуб]] и подоцна станал негов менаџер. Браун договорил Бибер да се сретне со [[Ашер]] во [[Атланта]], [[Џорџија]] и Бибер наскоро потпишал договор со Raymond Brown Media Group (RBMG), заедничко вложување меѓу Браун и Ашер, а потоа на снимачки договор со [[Island Records]] понуден од Л.A. Рид. Неговиот деби сингл „One time“, објавен во светот во 2009 година, достигнал кулминација во првите десет места во Канада и во првите триесет на повеќе меѓународни пазари. Неговото деби издание, ''My world'', следело на 17 ноември, 2009 година, а на крајот добил платинеста сертификација во САД. Тој стана првиот изведувач кој има седум песни од деби албумот кои се искачиле на [[Билборд Хот 100]]. '''ЏАСТИН БИБЕР Е ГЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈЧЧЧЧЧЧЧЧЧЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ'''
 
Неговиот прв целосно издаден студиски албум, ''My world 2.0'', бил издаден на 23 март, 2010 година и добил сличен успех; тој дебитираше на број еден и во рамките на првите десет на неколку земји и добил платинеста сертификација во САД. На неа и претходеа на светската топ-десет сингл, „Baby“, во јануари 2010 година. Музичкото видео на „Baby“ во моментов е рангиран како најгледаното и најдискутираното видео на Јутуб и беше најмногу мразеено сè додека не беше претекнато од страна на песната на [[Ребека Блек]], „Friday“. Бибер сега е на неговата прва турнеја наречена [[My World tour]], и го ослободува ремикс албумот ''[[My Worlds Acoustic]]'' и ''[[Never say never - The Remixes]]'', како и 3Д филмoт ''[[Justin Bieber: Never say never]]''- што имаше отворање за викенд и дека скоро има исти рекорд за најголемото отворање викенд за концерт-филм.
 
143

уредувања