Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Одземени 15 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Сообраќајна историја ==
 
Лудвиг Вухерер го направил Хале важен железнички центар во централна Германија. Во 1840, ја отворил [[Железничка линија Магдебугр-Лајпциг|железничката линија Магдебург-Хале-Лајпциг]], завршувајќи ја врската помеѓу [[Магдебург]] и [[Дрезден]]. Во 1841–1860, ги отворил другите линии кон [[Тирингиска железничка линијажелезница|Ерфурт]], [[Железничка линија Хале-Касел|Касел]] и [[Железничка линија Анхалт|Берлин]].
 
Од 1891 Хале ја имал првата голема електрична градска трамвајска линија во светот.<ref>Волфганг Кених, Волфхард Вебер: Мрежи. Челик и електрична енергија. 1840 до 1914. Во: Propyläen Technikgeschichte. Bd. 4, Propyläen Verlag, Berlin 1991–1992, ISBN 3-549-07113-2, S. 344</ref> Видете исто така, [[Главна железничка станица Хале (Зале)]].