Разлика помеѓу преработките на „Станислав Бинички“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1292444 (translate me))
с
Првите музички знаења ги стекнал од [[Стеван Мокрањца]] и [[Јосиф Маринкович]], певајќи во хорот во [[Обилич]]. За време на студиите на Филозовискиот факултет во Белград го основал академското музичко друштво. После едногодишната работа во гимназијата во Лесковац каде заминува за [[Минхен]], измеѓу 1895 и 1899 година студира композиција и соло пеење.
 
После завршените студии, се вратил во [[Белград]] каде што учествувал во развојот на музичките и педагошките интереси. Станува војник со чин Каплар[[десетар]] и го основа првиот симфониски [[БеоградскиБелградски воен оркестар]], а во 1904 година и музиката на кралската гарда на која и диригира до 1920 година.
Заедно со Мокрањца и Манојлович ја основаат [[Српска музичка школа|Српската музичка школа]].
Бил хороводач на многу пејачки друштва и диригент на народното кино, каде што во 1920 година ја основал операта и бил првиот диригент и директор.
* Радојка Херман.
Од 1988 година и лесковачкото музичко училиште (основано 1949 година) го носи името на Станислав Бинички.
ПочеткомНа почетокот на XX века,век е основана је школашколата за ниженижо музичко образовање,образование сасо седиштемседиште уво Београду,Белград укоја Сењачкој улици број 31, којаго носиносите називимето пона Станислав Бинички.
 
== Надворешни врски ==