Ерих Кестнер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q76546 (translate me)
сНема опис на уредувањето
Ред 3:
 
==Живот и дело==
Кога [[Хитлер]] и [[Национал-социјалистичкаНационалсоцијалистичка германска работничка партија|национал-социјализмотнационалсоцијализмот]] ја освојуваат власта во [[1933]] година, многу познати германски писатели антифашисти се принудени да емигрираат во други европски и воневропски земји, а [[Готфрид Бен]] и Ерих Кестнер остануваат во фашистичка Германија, но како антинацисти. Осудени се на молчење, необјавување, книжевна смрт. Во тоа време и сè до конечното уништување на Хитлеровска Германија во мај 1945 година, Хитлеровците ги палат сите книги со напредни идеи и содржини. Ерих Кестнер гледа како горат неговите дела, верувајќи сепак дека хуманистичкиот дел на човештвото ќе победи еден ден и дека неговите книги најпосле трајно ќе заживеат свој втор живот.
 
Во тоа време на [[Концентрационен логор|конц-логори]] и на воено уништување на [[Европа]] и делови од [[Африка]], Ерих Кестнер е млад творечки оневозможен, но и доволно ознат и ценет писател во [[Германија]] и [[Европа]], пред сè со своето дело за деца „Емил и детективите“ ([[1928]]), но познат и како поет, драмски писател, романсиер и сатиричар. Работел и како новинар, и тоа се чини оставило длабоки траги во неговото дело. Тој е мошне обраозван човек. Веќе во [[1925]] година е доктор по филозофија.