Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
{{Главна|Лешочки манастир}}
 
[[Податотека:Crkva Sv. Nikola Lešočki (3).JPG|мини|десно|Црквата [[Црква „Св. Николај“ - Лешок|Црквата „Св. Николај“]] во Лешок]]]]
 
Во разни документи се споменува дека во Лешок со околината имало дури 44 цркви. Денес во Лешок има три активни цркви и една капела-параклис ([[Црква „Св. Атанасиј“ - Лешок (стара црква)|Св. Атанасиј]] од [[14 век]], [[Црква „Св. Атанасиј“ - Лешок|Св. Атанасиј]] од [[20 век]], [[Црква „Св. Богородица“ - Лешок|Св. Богородица]] од [[19 век]] и капелата-параклис [[Параклис „Св. Кирил и Методиј“ - Лешок|Св. Кирил и Методиј]] од [[20 век]] сместена во конакот, како и остатоци од пет цркви и параклиси од средниот век ([[Црква „Св. Никола“ - Лешок|Св. Никола]], [[Црква „Св. Врач“ - Лешок|Св. Врач]], [[Црква „Св. Петка“ - Лешок|Св. Петка]], [[Црква „Св. Марена“ - Лешок|Св. Марена]] и [[Црква „Св. илија“ - Лешок|Св. Илија]]).