Разлика помеѓу преработките на „Делос“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q173148 (translate me))
 
{{Инфокутија грчки острови
|име = ДилосДелос
|изворно_име = Δήλος
|слика =
}}
 
'''ДилосДел''' или '''Делос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Δήλος'') е [[остров]] во западниот дел на [[Егејско Море|Егејското Море]]. Во [[Древна Грција]] се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците [[Артемида]] и [[Аполон]]. Од [[1990]] година Делос е под заштита на [[УНЕСКО]].
 
{{Infobox World Heritage Site
|WHS = ДилосДелос
|Image = [[Податотека:Italy and Greece 306.jpg|225px|Колона со фалус во Стивадион]]
|State Party = {{GRE}}
Анонимен корисник