Разлика помеѓу преработките на „Кинески јазик“

Додадени 114 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Кинескиот јазик''', наречен и '''синитски јазик''' (汉语/漢語, ''Ханји''; 中文, ''Џунгвен'') може да се смета за [[јазик]] или за [[јазично семејство]] и првично се зборувал од [[Хан-Кинези]]те во [[Кина]]. Тој ја сочинува една од двете гранки на [[синотибетски јазици|синотибетското јазично семејство]].<ref>*David Crystal, ''The Cambridge Encyclopedia of Language'' (Cambridge: Cambridge University Press, 1987) , стр. 312. “The mutual unintelligibility of the varieties is the main ground for referring to them as separate languages.”
* Charles N. Li, Sandra A. Thompson. ''Mandarin Chinese: A Functional Reference Grammar'' (1989), стр. 2. “The Chinese language family is genetically classified as an independent branch of the Sino-Tibetan language family.”
* Jerry Norman. ''Chinese'' (1988), стр.1. “The modern Chinese dialects are really more like a family of language.</ref> Околу една шестина од светското население, или над милијарда луѓе, зборуваат некаков кинески како мајчин јазик. Дали кинеските варијанти можат да се наречат „јазици“ или „дијалекти“ е прилично спорна тема.<ref name=Mair>{{цитирано списание|url=http://sino-platonic.org/complete/spp029_chinese_dialect.pdf|journal=Sino-Platonic Papers|last=Mair|first=Victor H.|title=What Is a Chinese "Dialect/Topolect"? Reflections on Some Key Sino-English Linguistic Terms|date=1991}}</ref> Како јазично семејство, кинескиот има околу 1.2&nbsp;милијарди говорници; само [[мандарински јазик|мандаринскиот]] има околу 850&nbsp;милиони говорници, бројно надминувајќи ги сите јазици на светот.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
* {{цитирана книга|last=DeFrancis|first=John|title=The Chinese Language: Fact and Fantasy|publisher=University of Hawaii Press|year=1984|id=ISBN 0-8248-1068-6}}
* {{цитирана книга|author=Hannas, William C.|title=Asia's Orthographic Dilemma|publisher=University of Hawaii Press|year=1997|id=ISBN 0-8248-1892-X}}
* {{цитирана книга|author=Norman, Jerry|title=Chinese|publisher=Cambridge University Press|year=1988|id=ISBN 0-521-29653-6}}
* {{цитирана книга|author=Qiu, Xigui|title=Chinese Writing|publisher=Society for the Study of Early China and Institute of East Asian Studies, University of California, Berkeley|year=2000|id=ISBN 1-55729-071-7}}
* {{цитирана книга|author=Ramsey, S. Robert|title=The Languages of China|publisher=Princeton University Press|year=1987|id=ISBN 0-691-01468-X}}
 
== ФуснотиЛитература ==
* {{цитирананаведена книга|last=DeFrancis|first=John|title=The Chinese Language: Fact and Fantasy|publisher=University of Hawaii Press|year=1984|id=ISBN 0-8248-1068-6}}
{{reflist}}
* {{цитирананаведена книга|author=Hannas, William C.|title=Asia's Orthographic Dilemma|publisher=University of Hawaii Press|year=1997|id=ISBN 0-8248-1892-X}}
* {{цитирананаведена книга|author=Norman, Jerry|title=Chinese|publisher=Cambridge University Press|year=1988|id=ISBN 0-521-29653-6}}
* {{цитирананаведена книга|author=Qiu, Xigui|title=Chinese Writing|publisher=Society for the Study of Early China and Institute of East Asian Studies, University of California, Berkeley|year=2000|id=ISBN 1-55729-071-7}}
* {{цитирананаведена книга|author=Ramsey, S. Robert|title=The Languages of China|publisher=Princeton University Press|year=1987|id=ISBN 0-691-01468-X}}
 
== Поврзано ==
{{разговорник|код=ZH|јазик=кинески}}
 
{{Избрана}}
 
 
{{Кинески јазик}}
{{Chinese language}}
 
[[Категорија:Кинески јазик|*]]