Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Будизам“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
| list2name = Поимања
| list2title = {{hlist |[[дармаДарма]] |[[Будистички поимник|поими]]}}
| list2 =
* [[Четири благородни вистини]]
 
| list4name = Нирвана
| list4title = [[нирванаНирвана]]
| list4 =
* [[Четири фази на просветлувањето|Четири фази]]
 
| list5name = Школи
| list5title = [[Будистички школи|школиШколи]]
| list5 =
* [[теравада]]