Разлика помеѓу преработките на „Пшемислав Њемјец“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија за велосипедист
| name = ПжемиславПшемислав Њемјец
| image = Segunda-etapa-niemiec.jpg
| caption = Њемјец на Вуелта а Астурија 2010
| fullname = ПжемиславПшемислав Њемјец
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1980|4|11}}
}}
 
'''ПжемиславПшемислав Њемјец''' (роден{{lang-pl|Przemysław наNiemiec}}; р. {{роден|11|април|1980}}) е [[Полска|полски]] [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2012/10/analysis/lampre-and-wilier-at-odds-after-10-year-run_263175|title= Lampre and Wilier at odds after 10-year run|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=31 октомври 2012|accessdate=6 јануари 2013}}</ref> Го направил своето професионално деби во 2002 за екипата {{ct|AMO|2002}}. Најголеми победи на Њемјец се Трката околу Словенија 2005 и Трката околу Тоскана 2006. Исто така има освоено три етапи на Рут ду Суд и завршил на 16. место помеѓу водечките велосипедисти на Летните олимписки игри 2008.
 
== Достигнувања ==
 
{{Persondata
|NAME= Њемјец, ПжемиславПшемислав
|ALTERNATIVE NAMES=
|SHORT DESCRIPTION= велосипедист
|PLACE OF DEATH=
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Њемјец, ПжемиславПшемислав}}
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]
[[Категорија:Полски велосипедисти]]