Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

с
fixing web references
с (Bot: Migrating 227 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q145 (translate me))
с (fixing web references)
=== Население ===
 
Во последниот попис 2001 год. во Обединетото Кралство живеат 58,789,194 луѓе, до моментов се смета дека бројот на население е пораснат за уште околу 3 милиони.[http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20090904134824/http://www.statistics.gov.uk/pdfdir/pop0809.pdf] Најголемата концетрација на населението е во Англија, особено [[Лондон]] и Североизточна Англија, потоа следат [[Шкотска]], [[Велс]] и најмалубројно е населениото во [[Северна Ирска]] 1,7 милиони жители.
Најголема густина на населението е во [[Лондон]], каде што живеат 4,700/km2[http://www.statistics.gov.uk/cci/nugget.asp?id=760], соодветно [[Англија]] е најгусто населената од останатите три земји кои го сочинуваат Обединетото Кралство.