Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q690361 (translate me))
с
place=Унгарија, влахија, , Балкан|
result=Османлиска победа<br> [[Договор од Житваторок]]|
combatant1=[[Податотека:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|25px]] [[Хабсбуршка Австрија]] <br>[[Податотека:Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg|25px]] [[СветаСвето Римскаримско империјацарство]] <br>[[Податотека:Flag of Wallachia.svg|25px]] [[Влахија]] <br>[[Податотека:Flag of Moldavia.svg|25px]] [[Молдавија]] <br>[[Податотека:Coat of arms of Transylvania.svg|20px]] [[Трансилванија]] <br>[[Податотека:Flag of the Cossack Hetmanat.svg|25px]] [[Запорешки козаци]] <br>[[Податотека:Croatian Chequy3.png|25px]] [[Хабсбуршка Хрватска]]<br>[[Податотека:Flag of Bohemia.svg|25px]] [[Кралство Бохемија]]<br>[[Податотека:Flag of New Spain.svg|25px]] [[Шпанија]] <br>[[Податотека:Flag of Serbia 1281.svg|25px]] [[Срби|Српски]] востаници<br>[[Податотека:Flag of the Papal States (pre 1808).svg|20px]] [[Папска држава]] <br>[[Податотека:Flag of Most Serene Republic of Venice.svg|25px]] [[Венецијанска република|Венеција]] <br>[[Податотека:Flag of Saxony.svg|20px]] [[Саксонија]]<br>[[Податотека:State flag of the Grand Duchy of Tuscany.PNG|25px]] [[тоскана]] <br>[[Податотека:Flag of Shah Tahmasp I.svg|25px]] [[Персија]]<br>[[Податотека:Cross Order of Saint Stephanus.jpg|20px]] [[Витези на Свети Стефан]]<br>[[Податотека:Flag of Bulgaria.svg|20px]] [[Бугари|Бугарски]] востаници<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Este (1471).svg|20px]] [[ферара]]<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Gonzaga (1433).svg|20px]] [[Duchy of Mantua]]<br>[[Податотека:Republic of Dubrovnik Flag.png|20px]] [[Дубровничка република]]<br>[[Податотека:Savoie flag.svg|20px]] [[Војводство Савоја]]|
combatant2=[[Податотека:Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg|25px]] [[Османлиска империја]] <br>[[Податотека:Flag of the Crimean Tatar people.svg|25px]] [[Кримски каганат]] <br> [[Податотека:Flag of the Nogai people.png|25px]] [[Ногаиски каганат]]|
commander1=[[Рудолф II (СветаСвето Римскаримско империјацарство)|Рудолф II]]</br> [[Иштиван Боскај]]<br /> [[ Ѓеорги Турзо]]<br />
[[Херман Христоф Русворм]]<br /> [[Ѓоргио Баста]]<br />|
commander2=[[Мурад III]]</br> [[Мехмед III]]</br>[[Ахмед I]]</br>[[Синан Паша]]</br>[[Ибрахим Паша]]</br>[[Лала Мехмед Паша]]|
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантова]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на Османлиската империја предводена од [[Синан Паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (СветаСветп Римскаримско империјацарство)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера Османлиската империја од [[Унгарија]].
 
Регионот по долината на река [[Дунав]] бил од големо значење. Војната главно се одвивала во Кралство Унгарија, [[Трансдунавока]], [[Румелија]] и [[Влахија]]. Во [[1595]] година, христијаните го окупирале Ѓор, [[Вишеград]] и [[Естергом]] и неколку стратешки тврдини, но никако не се ни обидиле да тргнат кон [[Будим (град)|Будим]]. Османлиите започнале опсада на [[Егер]] и во [[1596]] година го зазеле. На т.н. источен фронт се водела војна помеѓу [[Влахија]] и Османлиите, во есента [[1594]] година. Влахија успеала да освои неколку градови и региони <ref> Coln, Emporungen so sich in Konigereich Ungarn, auch in Siebenburgen Moldau, in der der bergischen Walachay und anderen Oerten zugetragen haben, 1596</ref> . [[Молдавија]] исто така ги поразила Османлиите во [[Јаши]]. Биле зазедени и [[Никопол]], Рибнич а по ова се упатиле и кон [[Адријанопол]]. Во еден момент, силите на христијаните се наоѓале на само 24 километри од престолнината [[Истанбул]].
[[Категорија:Војни на Османлиската империја]]
[[Категорија:Војни на Австрија]]
[[Категорија:Војни на СветатаСветото Римскаримско империјацарство]]
[[Категорија:Војни на Шпанија]]
[[Категорија:Војни на Папската држава]]