Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско царство|Германското царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашното [[Свето римско царство]].
 
Германското царство имало три кајзера. Сите биле од династијата [[ХохенцолерновциХоенцолерни]], кои веќе владееле со голем дел од Германија како кралеви на [[Прусија]], воено најголемата германска сила, пред да станат цареви. Тие се:
 
* [[Вилхелм I]] ([[1871]]—[[1888]]);