Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Додадени 24 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Оваа римска царска титула за прв пат се возобновува во Франкското царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византија|Византиското царство]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светото римско царство|Царевите на Светото римско царство]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австроунгарија|Австроунгарското царство]] ([[1804]]-[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те, кои почнувајќи од [[1440]] г. биле [[Цар на Светото римско царство|цареви на Светото римско царство]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско царство|Германското царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашното [[Свето римско царство]].