Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Одземени 73 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q138340 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|300px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] (лево) и [[Франц Јозеф I]] на [[Австроунгарија]] (десно)]]
'''Кајзер''' ([[герм.]] ''Kaiser'') е [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[Император]]“ или „[[Цар]]“, со женски еквивалент ''Kaiserin'', „[[Императорка]]“, „[[Царица]]“.
* [[Вилхелм II]] (1888—[[1918]]), за време на чие владеење паѓа Германската монархија, близу крајот на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Германско царство]]
* [[ЛистаСписок на германски монарсивладетели]]
 
[[Категорија:ИмператориЦареви на СветатаСветото Римскаримско Империјацарство|*]]
[[Категорија:Германско царство]]
[[Категорија:Шефови на држави]]