Разлика помеѓу преработките на „Вернојхен“

Додаден 11 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox German location |Art = Stadt |Wappen = Wappen der Stadt Werneuchen.svg |image_photo = Willmersdorf church.jpg |i...)
 
|Partei = PDS
}}
 
[[Податотека:Werneuchen_manor.jpg|мини|лево|Дворец во Вернојхен]]
 
'''Вернојхен''' ({{lang-de|Werneuchen}}) е град во округот [[Барним]], во сојузната покраина [[Бранденбург]], [[Германија]], североисточно од [[Берлин]], во рамките на [[Берлин/Бранденбург (метрополитенска област)|метрополитенската област]]. Поголемиот дел од населението на Вернојхен патува секојдневно кон Берлин.
 
[[Податотека:Werneuchen_manor.jpg|мини|лево|Дворец во Вернојхен]]
 
== Меѓународни односи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Werneuchen}}
* [http://www.stadt-werneuchen.de/ Официјална страница]