Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 105 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q186115 (translate me))
с
 
== Познати личности родени на Монмартр ==
* [[Марсел Карне]], режисер
* [[Жан- Пјер Касел]], актер— глумец
* [[Жан Реноар]], режисер
* [[Морис Утрило]], сликар
* [[Андре Малро]],писател и министер
* [[Жан Габен]] , актерглумец
 
== Познати личности што живееле на Монмартр ==
 
* [[Марсел Еме]], писател.
* [[Шарл Азнавур]], автор-композиторкантавтор.
* [[Луј-Фердинанд Фердинан Селин]], писател
* [[Далида]], пејачка и актеркаглумица. на Rue d'Orchampt.
* [[Жан- Пјер Жене]], режисер. на Rue Lepic.
* [[Пјер Мак Орлан]], писател.
* [[Жан Маре]], актер— глумец и скулптор
* [[Жорж Мишел (сликар)|Жорж Мишел, наречен Мишел од Монмартр]], првиот сликар на Монмартр.
* [[Моник Морели]], пејачка.
* [[ЖенЖан Пол]], сликар
* [[Пабло Пикасо]], сликар
* [[Анри Роје (сликар)|Анри- Пол Роје]], сликар
* [[Ерик СатиеСати]], композитор и пијанист.
* [[Анри де Тулуз - Лотрек]], сликар.
* [[Морис Утрило]], сликар
* [[Сузан Валадон]], сликар
* [[Винсент ван Гог]], сликар. Кај брат му [[Теодор ван Гог (трговец со уметнички дела)|Тео]] на [[rue Lepic]], бр. 54.
* [[Борис Виан]], писател, поет, пејач, џез музичар.
* [[Феликс Зием]], сликар од [[Барбизонска школа|Барбизонската школа]].
* [[Жорж Брак]], сликар, скулптор.
* [[Мишу]], артист— глумец, философ.
* [[Макс Жакоб]], поет, романсиер, есеист, и француски сликар.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Мулен Руж]]
 
== Референции ==
=== Белешки ===
{{reflistнаводи|2}}
 
=== Библиографија ===
* [http://www.montmartre-paris-france.com/ Страната на Монмартр]
* [http://www.montmartre-guide.com/ Le Syndicat d'Initiative de Montmartre]
* [http://www.montmartre-guide.com/lang/en.html Официјални информации за туристите] - на англиски]{{en}}
* [http://www.montmartre-paris-france.com Official site of Montmartre]
* [http://www.montmartre-site.com/articles/home.htm Montmartre website: Forget the well-trodden path]
* [http://www.cityzeum.com/en/sacre-coeur Audio tour of Sacre Coeur to download]
* [http://www.art-montmartre.com/ MontmartreУметници artistsна Монмартр]
* [http://www.candelabratours.com/montmartre-history-paris.html Movie tour of Montmartre] in English
* [http://www.ashejournal.com/index.php?id=258 The Prophets of Montmartre], [[Ashe Journal]] article on Montmartre as a cradle of art and innovation by Alamantra
* [http://www.candelabratours.com/montmartre-history-paris.html Movie tour of Montmartre] in English
 
[[Категорија:Туристички атракции во Париз]]