Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Одземени 124 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 5 промени во текстот и вратена ревизијата 3076459 на MacedonianBoy
(Reverted 2 edits by 217.16.91.248 (talk). (TW))
(Одбиени последните 5 промени во текстот и вратена ревизијата 3076459 на MacedonianBoy)
=== Енергија ===
{{main|Енергија}}
Енергијата ја дава Емилија Бимбилоска.
 
== Поддисциплини ==
# [[аналитичка хемија|аналитичката хемија]] се занимава со анализа на примероци за да се добијат сознанија за хемискиот состав и за структурата на материјата.
 
Брзиот развој на науката се почесто доведува до развој на гранични дисциплини помеѓу хемијата и други науки (физика, медицина и др.).
Најпозната е Кети Дурацоска.
 
== Наводи ==