Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[[Слика:Долап - Лазар Личеноски.jpg|rightthumb|1937 Масло на платно]]
 
Роден е во 1901 год. во [[Галичник]], умрел во 1964 год. во [[Скопје]]. Уметничка школа со академски курс завршил во [[Белград]], 1927 год. Специјализирал ѕидни техники во [[Париз]] во ателјето на [[Марсел Линоар]] и кај [[Пол Бодуен]] на [[Ecole des Arts et Mertiers]], ги посетувал ателјето на [[Андре Лот]] и Academie de la Grande Chaumiere (1927-1929).
1.210

уредувања