Подзол: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
oтстранета Категорија:Почва; додадена Категорија:Почви со помош на HotCat
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Подзолите''' се голема група на кисели сиалитни елувијално-илувијални-диференциран...)
 
с (oтстранета Категорија:Почва; додадена Категорија:Почви со помош на HotCat)
'''Подзолите''' се голема група на кисели сиалитни елувијално-илувијални-диференцирани почви со профил E-Bt, f, h, al, кои се образуваат под иглолисни и мешани шуми во услови на промивен [[Воден режим на почвата|воден режим]] при сезонски замрзнувања на глинести морени, покривни глини, глинести делувијални и елувијално-делувијални депозити на кисели карпи. За образувањето на почвата е карактеристично периодично пренавлажнување на површинските делови од профилот за време на пролетното топење на снегот и наесен пред натрупувањето на снежната покривка.
 
[[Категорија:ПочваПочви]]