Разлика помеѓу преработките на „Голем Корален Гребен“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Part of Great Barrier Reef from Helecopter.JPG|thumb|300px|Дел од гребенот сликан од хеликоптер]]
 
'''Големиот Корален Гребен''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Great Barrier Reef'') е најголемиот [[морски гребен]] во светот и се протега во должина од 20302.030 [[км]] крај североисточниот брег на [[Австралија]]. Се наоѓа на североисточниот брег на [[Австралија]] и бил признат и вклучен во [[УНЕСКО]] како светско природно наследство во [[1981]]. Големиот Корален Гребен е една од најголемите туристички атракции во Австралија.Гребенот со еден дел ги следи природните острови, односно врвовите на одамна потонатиот планински венец. Неговата инзвонредна разновидност потекнува од 30003.000 корални гребени, острови, атоли и лагуни од кои секој се наоѓа во различна фаза од развојот.Коралните гребени се резултат од активност која траела 10.000 години, а во исто време океаните се подигнале до денешно ниво, по завршувањето на последниот леден период.
 
==Градба на Големиот Корален Гребен ==