Разлика помеѓу преработките на „Викторија (Австралија)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36687 (translate me))
с
''Оваа страница се однесува на австралиската сојузна држава Викторија. За друго значење види [[Викторија (појаснување)]].''
 
'''Викторија''' ({{lang-xx|Victoria}}) е една од шесте сојузнишшсојузни држави во [[Австралија]]. Најмалата држава е по површина на Австралиското копно, со 237.629 квадратни километри, и е најгуста по население, со 5,.205,.200 жители во 2007ма год.<ref>[http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/3101.0/ Статистики]</ref> Главен град на Викторија е [[Мелбурн]], во кој живуваат скоро 70% од сите Викторијци.
 
== Историја ==
Површината на Викторија била дел од австралиската дражава [[Нов Јужен Велс]] до 1851та1851 годинаг., кога се одделиодделила како „Колонија Викторија“. ВоИстата таагодина истае година,откриено [[злато било откривано]] во селото [[Баларат]] , и потоа во [[Бендиго]], икаде се пошнуваласлучила една од најголемите [[златна треска|златни трески]] во светот. Во само десет години, населението на колонијата се зголемизголемило од 76.000 до 540.000 жители, најголемиот број од нив дојденидоселеници од [[Ирска]] и [[Кина]]
 
== ИзвориНаводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
 
{{Никулец од областа на географијата}}
{{Австралија-гео-никулец}}
 
{{Австралија}}
 
[[Категорија:Викторија (Австралија)| ]]
[[Категорија:Сојузни држави и територии на Австралија]]
[[Категорија:Поранешни британски колонии]]