Разлика помеѓу преработките на „Прохор Пчињски“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Пчињски округ со помош на HotCat)
с
Новоподигнатата црква била осветена во присуство на царот и мноштво народ, а покрај црквата бил изграден и манастир. Царот ја зел левата рака од светителот и со себе ја однесол во Цариград, а останатото тело целло го оставил во новата обител, за кое се верува дека точи свето и целително миро на утеха, помош и лекувања на сите кои со вера и љубов пристапуваат кон светиот Божји угодник, Прохор Пчински.
 
Житието на свети Прохор Пчински е напишано од непознат автор. Тоа е зачувано во неколку нови преписи од 18-19 век, направени врз основа на постари. Три негови преписи се чувале во манастирската библиотека на [[Манастир Свети Прохор Пчињски |манастирот „Свети Прохор Пчински“]], а еден препис од [[1847]] година се наоѓал во бившата Скопска митрололија. Две од Пчинските житија се препишувани од хилендарските монаси Мартириј Хилендарски и Дионисиј Хилендарски.
Православната црква овој светец го празнува на [[10 октомври]].