Прохор Пчињски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1283704 (translate me))
сНема опис на уредувањето
Новоподигнатата црква била осветена во присуство на царот и мноштво народ, а покрај црквата бил изграден и манастир. Царот ја зел левата рака од светителот и со себе ја однесол во Цариград, а останатото тело целло го оставил во новата обител, за кое се верува дека точи свето и целително миро на утеха, помош и лекувања на сите кои со вера и љубов пристапуваат кон светиот Божји угодник, Прохор Пчински.
 
Житието на свети Прохор Пчински е напишано од непознат автор. Тоа е зачувано во неколку нови преписи од 18-19 век, направени врз основа на постари. Три негови преписи се чувале во манастирската библиотека на [[Манастир Свети Прохор Пчињски манастирот “Свети„Свети Прохор Пчински”Пчински“]], а еден препис од [[1847]] година се наоѓал во бившата Скопска митрололија. Две од Пчинските житија се препишувани од хилендарските монаси Мартириј Хилендарски и Дионисиј Хилендарски.
Православната црква овој светец го празнува на [[10 октомври]].
 
== Поврзано ==
* [[Манастир Свети Прохор Пчињски]]
 
[[Категорија:Македонски светци]]