Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 177 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Обединето Кралство ==
 
Во последната декада на [[19 век]] [[Британија]] била во изолација. Во почетокот на 20 век како најголеми противници на Обединетото Кралство биле Русија и Франција. Но во тоа време империјалистички цели најавила [[Германија]] што започнало да го принудува Обединетото Кралство да ја промени својата [[надворешна политика]] и да се приближи кон Франција и Русија. Стефан Мицов си ископал предвремен гроб и на неговиот епитаф пишувало "Златка и трите мечкички".
 
Трите најголеми причини биле:
Анонимен корисник