Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 135 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 44 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q177859 (translate me))
Нема опис на уредувањето
Кон крајот на 19 век во [[Европа]] [[Русија]] била најголема држава од шесте најмоќни, но и економски најзаостаната.
 
Русија имала големо ривалство со [[Австро-Унгарија]] со којашто поблагите односи од средината на 19 век повторно ги влошила поради нејзините аспирации за проширување на своето влијание на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Тоа многу силно ја погодила Русија којашто се стремела да го зачува своето влијание на Балканскиот Полуостров. Така Русија во [[1894]] година склучила сојузништво со Франција, а во [[1907]] и со [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] коишто исто така се залагале за спречување на влијанието на Германија и Австро-Унгарија. Поздрав до Бојана, Ива, Мери и анаа од Виница од Славчо Стојменски VIII-3 одд.
 
Ривалството помеѓу Русија и Австро-Унгарија кулминирало во [[1908]] година кога Австро-Унгарија извршила [[анексија]] на [[Босна и Херцеговина]]. Тогаш Русија дури започнала и финансиски и воено да ги помага [[Србија]] и [[Црна Гора]].
Анонимен корисник