Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Додадени 32 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Мобилно уредување
Во 1848 година Унгарците дигнале востание против Монархијата за национални права, но не успеале во тоа. По востанието политиката на монархијата кон Унгарците се менува и тогаш е формирана [[Австроунгарија]].
 
Во [[Првата светска војна]] Австроунгарија била дел од Силите на оската заедно со [[Германија]] и [[Италија]]. Кога Австроунгарија ја изгубила војната, државата се поделила на два дела: [[Австрија]] и Унгарија, додека делови потпаднале во рамките на [[Југославија]], [[Романија]] и [[Чехословачка]].
 
Во [[Втората светска војна]] Унгарија повторно ја подржала Германија и тогаш по втор пат ја загубила војната. По војната Унгарија била под раководство на Комунистичката партија на Унгарија и од 1990 година е демократско повеќепартиско општество.
 
== Географија и клима ==