Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 33 бајти ,  пред 7 години
с
fixed web reference
с
с (fixed web reference)
== Економија ==
 
Ченгду е еден од поразвиените градови во Кина. Ченгду се вбројува во југозападнокинескиот економски триаголник, другите два града се Чонгчинг и Ши`ан. <ref>http://www.thechinaperspective.com/topics/city/chengdu</ref> Од општината на град Ченгду известуваат дека минатата година БДП на градот надраснал 15 %.<ref>www.chengdu.gov.cn/echengdu/news/content.jsp?ID=591479</ref> Потребата за работна рака може да се задоволува со планираното зголемување на населението кое до 2020 година треба да изнесува барем 20 милиони луѓе. <ref>http://www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref> Ченгду е еден од најбрзо растечките градови во светот. Во подем е изградбата на објекти, инфраструктура во градот и надворешна врска со други држави во светот како и секако приморскиот дел на Кина. Впечатлив е напливот на страски фирми за висока технологија како DELL, CISCO и други. <ref>http://archive.is/20130123070217/http://www.forbes.com/2010/10/07/cities-china-chicago-opinions-columnists-joel-kotkin.html</ref> Директните странски инвестиции достигнуваат 2 милијарди евра, и се во континуиран пораст од 28,5% годишно.<ref>www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref>
 
== Туристички места во Ченгду ==