Клондајк (река): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Името доаѓа од поимот „чонтак“ (/{{МФА|ʈʂʼontək}}/) на ханските индијанци, со значење ''токмачки камен'', кој се користел за набивање на колците на кои се закачувале мрежите за фаќање [[лосос]].
 
Во [[1896]] г. во притоките на Клондајк е откриено [[злато]], кое се експлоатира дои денес.
Реката е спомената во расказот „Реликт од плиоценот“ од [[Џек Лондон]], каде е наречена Ирвасова Река (''{{јаз|en|Reindeer River}}'').<ref>"A Relic of the Pliocene", ''Collier's Weekly'', 1901</ref>, каде е наречена Ирвасова Река (''{{јаз|en|Reindeer River}}'').
 
==Глаерија==
 
<gallery widths="160">
Податотека:Dawson City Rivers Lookout 3264px.jpg|Вливот на Клондајк во Јукон кај Досон