Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (1991)“

→‎Политички импликации: Избришан е делот во кој се тврди дека Македонската дијаспора гласала во странство, бидејќи такво гласање немаше.
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3130232 (translate me))
(→‎Политички импликации: Избришан е делот во кој се тврди дека Македонската дијаспора гласала во странство, бидејќи такво гласање немаше.)
 
== Политички импликации ==
 
Масовен беше одзивот и на Македонците во дијаспората, во [[САД]], [[Канада]] и во [[Австралија]] каде што гласањето беше извршено предвреме, а на повеќе места е констатирано дека сите гласачи се изјасниле позитивно.
 
Во деновите пред Референдумот беа упатени повици до сите политички лидери и до граѓаните да одат да го дадат својот глас. Повикот беше прифатен од сите, освен од партиите на албанската националност кои повикаа на бојкот, тврдејќи дека [[Албанци|Албанците]] се обесправен народ. Така, граѓаните од албанска националност го бојкотираа Референдумот и одбија на демократски начин да се изрази волјата на албанското малцинство во Македонија.
Анонимен корисник