Изговор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 9 години
с
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Луѓето се бројат како звучни единици (гласови) кои тие ги користат во својот [[јазик]]. Гранката на [[лингвистика]]та која се занимава со тие звучни единици се нарекува [[фонетика]]. Гласовите кои имаат иста улога се групираат во класи наречени [[фонема|фонеми]]; изучувањето на овие се нарекува фонемика, фонематика или [[фонологија]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Правоговор]]
* [[Фонетика]]
* [[Меѓународна фонетска азбука]] - стандард за [[фонетскипретставување приказ]]на гласовите на сите јазици
* [[Јазик]]
* [[Логопедија]]