Разлика помеѓу преработките на „Пајак (планина)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3394352 (translate me))
с
{{Инфокутија Планина
[[Податотека:Paiak planina.JPG|десно|мини|Поглед од Пајак планина.]][[Податотека:Paiakpl031.jpg|десно|мини|Планината Пајак.]]
| name = Пајак
| other_name = ''{{lang-el|Πάικο}}''
| photo = Paiakpl031.jpg
| photo_caption = Поглед на Пајак
| elevation_m = 1650
| elevation_ref = <ref>[http://www.minenv.gr/1/12/121/12103/viotopoi/g1240003.html]</ref>
| prominence_m =
| prominence_ref =
| map = Грција
| map_caption = Местоположба на Пајак
| label_position = right
| location = [[Грција]]
| range = [[Централна Македонија]]
| lat_d = 40 | lat_m = 57 | lat_s = 11.51 | lat_NS = N
| long_d = 22 | long_m = 20 | long_s = 8.98 | long_EW = E
| coordinates_ref = <ref>[http://www.wolframalpha.com/input/?i=mount+paiko+coordinates]</ref>
}}
'''Пајак''' ({{lang-el|Πάικο}}, ''Пајко'', катаревуса: ''Πάικον'', ''Пајкон'') е [[планина]] во [[Егејска Македонија]], [[Грција]].<ref>[http://www.axioupolis-nhm.gr Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης]</ref>
 
Планината се наоѓа во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минуваат границите на демата Пеонија (Пајонија), (на исток), дема Меглен (на запад) и дема ПелаПостол на југ на административната грчка областобласта [[Централна Македонија]].
 
Највисок врв е Поглед (''Πογλέτι'', ''Поглети'') - 1.650 метра&nbsp;м. Други врвови се Вртоп (''Βερτόπια'', ''Вртопија''), 1 .490 метра&nbsp;м и Гроб (''Γκροπ'', ''Гроп''), 1.458 метра&nbsp;м.
 
Во источното подножје на Пајак се градовите [[Гуменџе]] (Гумениса) и [[Бојмица]] (Аксиуполи), јужно - [[Ениџе Вардар]] (Јаница), а на западната страна [[Меглен]] (Моглена).
 
== ИзвориНаводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
[[Категорија:Планини во Егејска Македонија]]
[[Категорија:Планини во Грција]]