Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Одземени 135 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 136 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8502 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:K2 8611.jpg|thumb|right|300px|Врвот [[K2]] на [[Хималаи]]те]]
[[Податотека:Denali_Mt_McKinley.jpg|300px|thumb|ВрвотПланината [[Мек КинлиМакинли]] во [[Алјаска]], најголемиот врвнајвисока во [[Северна Америка]] на [[Карпести Планини|Карпестите Планини]]]]
'''Планина''' е возвишување на [[Земја|Земјината]] површина во одредени зони коe е резултат на активноста на внатрешните сили во [[Земјина кора|Земјината кора]].