Онондази: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.102 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
'''Онондага''' ''([[Онондага јазик|Онон.]] Onöñda'gega' ''или ''народот од брдата'') е еден од конститутивните народи на [[ирокези|ирокеската]] (''Haudenosaunee'') конфедерација. Нивната традиционална татковина е околината на [[Онондага Округ]]от во [[САД|американската]] сојузна држава [[Њу Јорк (сојузна држава)|Њу Јорк]]. Нарекувани се и '''Чувари на огнот''' (Kayečisnakweˀnì•yuˀ<ref>Rudes, B. ''Tuscarora English Dictionary'' Toronto: University of Toronto Press, 1999</ref>.
 
== Села==
*Ахаует, (?).
*Десерокен.
*Гадокват, денешен [[Бревертон, Њу Јорк]].
*Генентаха, на езерото [[Онондага (езеро)|Онондага]].
*Гиствиахна, Во долината Онондага.
*Онондага, племенско средиште и главен град на ирокескиот сојуз. Се наоѓал на неколку локации.
*Онондагара, на реката [[Онондага (река)|Онондага]].
*Онондагегаге, западно од Лоуер Ебенезер, округ [[Ерие, Њу Јорк|Ерие]].
*ононтатакет,на реката [[Сенека (река)|Сенека]].
*Отиханагве, на устието на [[Салмон Ривер]].
*Теиононтатасес, (?).
*Тгасунто, (?).
*Туенхо, jужно од бревертон, на западната страна од езерото Онеида.
*Туеадасо, во близината на [[Џејмсвил, Њу Јорк]].
 
 
==Види исто така==