Разлика помеѓу преработките на „Подземни води“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Викифицирање}}
{{Внимание}}
[[Податотека:Surface water cycle mk.svg|мини|десно|270п|Водниот циклус и дотурот во подземните води]]
 
 
'''Водите''' претставуват многу значаен природен фактор за животот на луѓето, за развојот на животинскиот и растителниот свет, како и на земјоделието. Тие се користат како енергетски извори, за наводнување, за рекреација и спорт како и води со лековити својства. Во зависност од релјефот и климата, во Република Македонија се наоѓаат '''подземни води и извори''', '''реки и езера'''.