Разлика помеѓу преработките на „Карун“

Одземен 61 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Geobox | Река | name = Карун | native_name = {{јаз|fa|کارون‎}} | other_name ...)
 
с
| free_value =
<!-- *** Map section *** -->
| map = Karunrivermapfinal.jpg
| map_size =
| map_caption = Карта на реката Карун
}}
 
По Ахваз, течението продолжува кон [[Персиски Залив|Персискиот Залив]], подвојувајќи се во две [[растока|растоки]] во [[речна делта|делта]]та: Бахманшир и Хафар што му се приклучува на [[Шат ел-Араб]] (пер. Арвандруд) и се влева во Персискиот Залив. Меѓу двата ракава е сместе важниот остров [[Абадан]]. Хафар го дели пристанишниот град [[Хоремшехр]] од островот.
 
Реката е спомената во [[Библија]]та под името „Фисон“<ref>[http://www.mkbible.net/biblija/index.php?Bitie%202 Битие 2:11] — Македонска Библија</ref> — една од четирите реки на [[Еденска градина|Еденската градина]] (Рајот). Другите три се [[Тигар (река)|Тигар]], [[Еуфрат]] и [[Керхе]] („Улај“<ref[>[http://www.mkbible.net/biblija/index.php?Daniel%208 Даниел 8:2] — Македонска Библија</ref> или „Гихон“). Во времето на [[Македонска империја|Македонската империја]], реката се нарекувала Паситигар, што е веројатно етмолошки врзана со библиското име Фисон. Средновековното (и денешно) име Карун доаѓа од „Кухранг“, која денес се однесува на една од поважните притоки на реката.
 
== Поврзано ==