Разлика помеѓу преработките на „Еуфрат“

Додадени 125 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Слив на Шат ел-Араб со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Еуфрат''' е западната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Сирија]] и [[Ирак]], кадепа штосе спојува со [[Тигар (река)|Тигар]], сочинувајќи го [[Шат ел-Араб]]. На крајот се влева во [[Персиски Залив|Персискиот Залив]].
 
== Имиња ==