Разлика помеѓу преработките на „Еуфрат“

Одземени 55 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Еуфрат''' е западната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Сирија]] и [[Ирак]] каде што се влева во [[персискиПерсиски заливЗалив|Персискиот заливЗалив]].
 
== Имиња ==