Отвори го главното мени

Промени

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Сјуник''' ([[Ерменски јазик|ерм.]] -Սյունիք, се преведува и како ''Сиуник'', ''Сивник'', или ''Сјуниг'') е најјужната [[покраини во Ерменија|покраина]] во [[Ерменија]]. Се граничи со [[Вајоц Ѕор]] на север, [[азербејџан]]ската енклава [[Нахичеван]] на запад на исток, и [[Иран]] на југ. Главен град е [[Капан]]. Други поголеми и поважни градови се: [[Горис]], [[Сисиан]], [[Мегри]], [[Агарак]], и [[Дастакерт]].
 
Сјунике зелен, но сепак е планинска област. Најголеми реки тука се [[Мехри]], [[Вогџи]], и [[Воротан]]. Преку лето температурите можат да достигнат и до 50 °C,иако просечната температура е околу 22 °C. Границата со Нахичеван на запад е дефинирана со планината he [[Зангезур]].