Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

с
нема опис на уредувањето
с
-Вилијам Шекспир,Хамлет,акт IV,сцена 5
 
Џон Дон ја употреби легендата за бракот на птиците како почетна точка за неговиот епиталам прославувајќи го бракот на Елизабета, ќерката на англискиот крал [[Џејмс I]] од АнглијаФредерикизборниот Vкнез Електор[[Фридрих ПалатинV]] на Денот на вљубените:
Те поздравувам епископ Валентин чиј ден е ова