Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Одземен 61 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Историја ==
 
Кога [[РимскаРимско Империјацарство|РимскатаРимското империјацарство]] ја зајакнувалазајакнувало својата позиција низ Европа, неколку [[Германи|германски племиња]] ја држеле [[мочуриште|мочуришната]] територија надвор од источните брегови на [[Рајна|реката Рајна]].<ref>Weidenhaupt, Hugo: ''Kleine Geschichte der Stadt Düsseldorf'', Triltsch-Verlag, Düsseldorf 1979, ISBN 3-7998-0000-X, (only in German)</ref>
 
Во 7-миот и 8-от век, чудна [[Земјоделство|земјоделска]] или [[Риболов|рибарска]] населба може да се најде на местото, каде што малата река [[Дисел]] се влева во Рајна. Таа била од тие населби, од кои градот Диселдорф се зголемил.
 
[[Податотека:Duesseldorf-Kupferstich-Merian.png|thumb|left|Диселдорф во 1647]]
Првото пишано спомнување на градот Диселдорф датира од 1135 година (тогаш се нарекува ''Диселдорп'' во локалниот [[Долно-рајнски]] дијалект). Било кажано дека под царот [[Фридрих Први Барбароса|императорот Фридрих Први Барбароса]] малиот град [[Диселдорф-Кајзерсверт|Кајзерсверт]], кој се наоѓа северно од Диселдорф, станува добро утврдена истурена позиција, каде што војници чувале будно око на секое движење на Рајна. Кајзерсверт, на крајот, станува предградие на Диселдорф во 1929 година.
 
Во 1186 година, Диселдорф паѓа под власта на [[Берг (држава)|Берг]]. Главатарите на Берг го преселиле нивното седиште во градот во 1386 година. 14 август 1288 е еден од најважните датуми во историјата на Диселдорф, бидејќи на овој ден му биле доделени [[Градски привилегии]] на селото на бреговите на Дисел од страна на суверенот Гроф Адолф Петти на Берг.
 
Пред тоа објавување, се случула крвава борба за власт помеѓу [[Електорат Келн|архиепископот на Келн]]скиот архиепископ и грофот на Берг, кулминирајќи во [[Битка на Воринген|битката на Воринген]]. Архиепископските келнски сили биле збришани од силите на грофот од Берг, кој бил поддржан од граѓаните и земјоделците на Келн и Диселдорф, отворајќи го патот за добивање на статусот град на Диселдорф, што и денес се памети преку споменикот на Бургплац. Всушност, обичајот на вртење на караван колички се припишува на децата од Диселдорф. Постојат варијации на потеклото<ref name="de.wikipedia.org">http://de.wikipedia.org/wiki/Düsseldorfer_Radschläger</ref> на вртечките деца, нот најпозната е приказната. Денес симболот (''Der Radschläger''<ref name="de.wikipedia.org"/>) ја претставува приказната и секоја година граѓаните на Диселдорф имаат прослави со одржување на натпревар во вртење.
 
[[Податотека:DusseldorfGermany.jpg|thumb|upright|Историската градска куќа на Диселдорф во [[Алтштат (Диселдорф)|стариот град]].]]
По оваа битка односот помеѓу двата града се влошил, бидејќи тие биле трговски конкуренти. Често се велело, дека помеѓу граѓаните на Келн и Диселдорф постои еден вид на непријателство. Денес, тоа се наоѓа повеќе во хумористична форма (особено во текот на Рајнскиот ''[[карневал]]'') и во спортот.
 
Пазарниот плоштад се појавува на бреговите на Рајна и плоштадот бил заштитен од [[Бедем|градските ѕидини]] од сите четири страни. Во 1380, Диселдорф станал регионален главен град на Војводството Берг. За време на следните векови неколку познати знаменитости биле изградени, вклучувајќи ја и колегиумската црква на Св. Ламберт. Во 1609, војводската линија на [[Обединети војводста на Јулиј-Клеве-Берг]] изумрела и после смртоносните борби околу наследувањето, Јулиј и Берг паднале под власта на [[Династија Вителсбах|Вителсбахов]] гроф на [[Пфалц-Нојбург]], кој го направил Диселдорф неговото главно живеалиште, дури и откако го наследил изборното кнежевство [[Електорал Пфалц]], во 1685, со што станал [[Кнез-изборник]] на избирачите во Пфалц.
 
Растот на Диселдорф бил уште повеќе импресивен под водството на [[Јохан Вилхелм Втори]] (1690-1716) во 18-от век, исто така познат на неговите луѓе како Јан Велем. Значително под влијание на неговата жена [[Ана Марија Луиза де Медичи]], вљубена во уметноста дизајнирал важна [[уметничка галерија]] со огромен избор на слики и скулптури, кои биле сместени во ''Штатшлос'' (градскиот замок).
 
По смртта на Јан Велем (кој немал деца), успешниот кралски главен град повторно западнал во тешки времиња, особено откако електоротизборниот кнез [[Карл ЧетвртиIV Теодор]] ја наследил Баварија и го преселил изборниот суд во [[Минхен]]. Со него тој ја земал и [[Збирка (музеј)|уметничката збирка]], која станала дел од она што е сега [[Стара Пинакотека]] во Минхен. Уништување и сиромаштија го погодила Диселдорф по [[Наполеонски војни|Наполеонските војни]]. [[Наполеон Бонапарт|Наполеон]] го направил Берг [[Големо војводство Берг|големо војводство]], а Диселдорф негов главен град. [[Јохан Христијан Клаудиус Деваран|Ј. Х. К. Деваран]], лидер на отпорот во [[Золинген]] на наполеоновите регрутации, бил погубен тука во 1813 година. По поразот на Наполеон, целата [[Рајнска област]], вклучувајќи го и Берг била дадена на [[Кралство Прусија|Кралството Прусија]] во 1815. Парламентот на [[Рајнска покраина|Рајнската покраина]] бил основан подоцна во Диселдорф.
 
До средината на 19-от век, Диселдорф дожижува преродба благодарение на [[Индустриска Револуција|индустриската револуција]], поради што градот имаше 100.000 жители во 1882, а во 1892 година тоа двојно се зголемило.
== Култура и рекреација ==
 
Вљубениот во уметноста, електорот[[изборен кнез]] [[Јохан Вилхелм ВториII|Јан Велем]] и неговата жена [[Ана Марија Луиза де' Медичи]] од Тоскана, биле патроните на првите значајни културни активности во Диселдорф во 17-от и 18-от век. [[Хајнрих Хајне]], чиј 200-ти роденден беше прославен во 1997 година, Клара и [[Роберт Шуман]], како и [[Феликс Менделсон]] се најпознатите уметници, кои се поврзуваат со градот. Уметнички нагони често биле раѓани во [[Уметничка академија Диселдорф|Академијата на фина уметност]] и имињата на [[Паул Кле]], [[Јозеф Бојс]], [[Герхард Рихтер]], како и [[Алберт Бирштат]] се поврзувани со оваа институција ([[Диселдорфска школа]]). Културната сцена во Диселдорф се сости од традиционална и [[Авангарда|авангардна]], класична и гламурозна. Светски познатата државна уметничка збирка на Северна Рајна-Вестфалија, мошне успешната [[Германска опера на Рајна]] (опера) и Диселдорфскиот театар, уметничкиот дом на [[Густаф Гриндгенс]], се главните елементи на репутацијата на Диселдорф, како центар на фината уметност.
 
=== Пиво ===
 
[[Податотека:Sensation White 2008 Silvester - LTU Arena, Düsseldorf.jpg|thumb|right|[[Сензејшн Вајт]] 2008 забава за Нова година, [[Есприт арена]]]]
Од 1950-тите "[[Комедхен]]" е едно од најпознатите кабареа во Германија. Најпознатиот придонес на Диселдорф на културата на модерната [[забавна музика]] е несомнено авангардниот бенд за [[елетронска музика]] [[Kraftwerk]]. Формиран од неколку музичари од Диселдорф, [[Kraftwerk]] се меѓународно познати, како најзначајниот бенд во историјата на [[Повоен период|повоената]] [[германска музика]] и како пионери во електронската музика<ref name="graun_kraftwerk">[[The Guardian]], 2003-07-24, accessed 2010-10-31, [http://www.guardian.co.uk/music/2003/jul/25/artsfeatures.popandrock Desperately seeking Kraftwerk], "Kraftwerk were so far ahead of their time that the rest of the world has spent 25 years inventing new musical genres in an attempt to catch up. Another famouse Synth-pop band to come from the city was [[Propaganda (band)|Propaganda]]. House, techno, hip-hop, trip-hop, synthpop, trance, electroclash: Kraftwerk's influence looms over all of them. It's difficult to imagine what rock and pop music would sound like today if Kraftwerk had never existed"</ref>. Меѓународно познатиот [[пауер метал]] бенд [[Warlock (бенд)|Warlock]] беше формиран во Диселдорф во 1982. Нивниот фронтмен [[Доро (музичар)|Доро Пеш]], има успешна соло-кариера во Европа и Азија откако бендотгрупата [[Warlock (band)|Warlock]] пропадна. [[Панк рок|Панк бендот]] [[Ди Тотен Хозен]], кој е познат во целиот свет, исто така најпознатите пејачи во Германија [[Мариус Милер-Вестернхаген]] и [[Хајно]] доаѓаат од Диселдорф. Електронскиот перформанс [[Д.А.Ф. (бенд)|Д.А.Ф.]] беше формиран во градот во 1978, како и електронските пионери [[Ди Крупс]] во 1980. Експерименталната [[пост-панк]] група [[Ла Диселдорф]] била именувана по градот, за што имало и судски спор во раните 1980-ти. Во Стариот град (Altstadt) германските и меѓународните туристи излегуваат на главната улица Болкерштрасе, додека локалната сцена (студенти и креативци) ги претпочитаат баровите на Ратингер Штрасе и Курце Штрасе.
 
=== Карневал ===