Разлика помеѓу преработките на „Мекерн“

Додадени 5 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 21 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q50872 (translate me))
с
== Историја ==
 
Мекерн првично бил наречен „Mokrianici“ од [[Словени]]те, кои први на населиле оваа област. Името значело ''влажно место'', во тоа време се однесувало на големите мочуришта околу реката [[Еле (река)|Еле]]. До средината на 10 век, населбата била населена со Германци, но се верува дека веќе од крајот на 9 век, населбата била под германско влијание. Како таква, населбата била должна во документ од [[ОтоОтон I, (свет римски императорцар)|ОтоОтон Велики]] во 948 да плати десеток на манастирот Мориц во [[Магдебург]]. Документот се смета за прво споменување на местот. Во тој период, била изградена тврдина на местото на старата словенска населба, а нејзините ѕидини сè уште се дел од тврдината денес. Замокот служел како истурена позиција за заштита на Магдебург и да ги обезбеди важните патишта кон [[Бранденбург]] и [[Цербст]]. Во 955 г., Ото[[Отон I]] се смета за основач на парохиската црква во Мекерн, следејќи ја неговата победа над Унгарија на 10 август таа година. Бидејќи на тој ден е ([[Свети Лаврентиј]]), црквата била именувана по светецот. Во 11-от век, Мекерн добил [[Бедем|ѕидини]] (направени од камења од 12 век) со три порти. Мекерн веќе ја имал градската повелба.
 
Низ вековите, [[суверенитет]]от на Мекерн имал неколку пресврти. Во 12 век, маркгрофот на [[Грофство Бранденбург|Бранденбург]] имал суверенитет, но во 1196, [[ОтоОтон II (маркгроф на Бранденбург)]] го доделил на [[бискупија]]та Магдебург. Од 14-от век, Мекерн станал дел од [[Опатија Кведлинбург|опатијата Кведлинбург]]. Во 1376, опатијата ја дала сувереноста назад на Бранденбург. Потоа, Мекерн бил менуван неколкупати, вклучувајќи ги и семејствата на благородници и [[Бискупија Магдебург|бискупијата Магдебург]]. Во 1472, по неколку обиди, принцот-електор на Бранденбург се откажал од бискупијата во корист на својот вазал. Сопственоста на феудот отишла на грофовите од Арнштајн-Линдоф, кои го држеле до 1524, кога изумреле. Во 1710, сопственоста преминала на Кристијан Вилхелм фон Мунхаузен и во 1742, на друго семејство, кој го држеле до 1945.
 
Во 17 век, градот претрпел тешки оштетувања од окупацијата во 1626 во текот на [[Триесетгодишна војна|Триесетгодишната војна]] и [[пожар]] во 1688. По 1680, градот припаднал на бранденбуршкото-[[Прусија|пруско]] [[Војводство Магдебург]] и бил во поранешниот округ [[Јериховер Ланд]]. Новото градско собрание било изградени во 1700 и во 1715, Минхаузен изградил нов замок за да ја замени старат тврдина. Неговиот наследник, Вилхелм Хаген, го доградил замокот во 1840.