Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Додадени 46 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q384544 (translate me))
с
{{Geobox | населбаГрад
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Geobox | населба
<!-- *** Heading *** -->
| name = Карлови Вари
| state =
| region = [[Карловарски крај]]
| region_type = РегионКрај
| district = [[Карловарски округ]]
| district_type = Округ
| mayor = Вернер Хауптман
<!-- *** Codes *** -->
| timezone = [[Централноевропскосредноевропско време|CET]]
| utc_offset = +1
| timezone_DST = CEST
| map = Czechia - outline map.svg
| map_background = Czechia - background map.png
| map_caption = ЛокацијаМестоположба во Чешка
| map_locator = CzechiaЧешка
<!-- *** Websites *** -->
| website = [http://www.karlovy-vary.cz/ www.karlovy-vary.cz]
}}
 
'''Карлови Вари''' ({{lang-cs|Karlovy Vary}}, {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|lang=чешки|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}}) е познат бањски центар и град во западназападниот дел на регионот [[БохемијаЧешка (историски регион)|Чешка]], во [[Чешка Република|Чешката Република]]. Се наоѓа на реките [[Огже]] и [[Тепла]], на околу 130 км западно од Прага. Наречен е по бохемискиот и светиот римски императорцар [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарски крај|Карловарскиот крај]].
</gallery>
 
{{рв|Karlovy Vary}}
{{Commons|Category:Karlovy_Vary|Карлови Вари}}
 
[[Категорија:Градови во Чешка]]
[[Категорија:Карлови Вари| ]]
[[Категорија:Карловарски крај]]