Разлика помеѓу преработките на „Храдец Кралове“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180139 (translate me))
с
| map = Czechia - outline map.svg
| map_background = Czechia - background map.png
| map_caption = ЛокацијаМестоположба во Чешка
| map_locator = CzechiaЧешка
<!-- *** Websites *** -->
| commons = Hradec Králové
 
 
'''Храдец Кралове''' ({{lang-cs|Hradec Králové}} [[Помош:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Hradec Kralove.ogg|[ˈɦradɛts ˈkraːlovɛː]}}, {{lang-de|Königgrätz}}; во превод ''Замокот на кралицата'') е град во [[Чешката Република]], и административен центар на [[Краловохрадечки крај|Краловохрадечкиот крај]] во [[Бохемија]]. Економијата на градот е базирана на технилогија за прехрамбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во крадот се произведуваат и светки познатите пијана „Petrof“.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.hradeckralove.org/en.html OfficialГрадски websiteпортал]
* [http://www.jazzgoestotown.com/ JazzЏез goesво toХрадец Town websiteКарлове]
* [http://hradec-photos.nill.cz/ PhotoФотогалерија galleryи with a mapкарта]
 
[[Категорија:Краловохрадечки крај]]
[[Категорија:Градови во Чешка]]
[[Категорија:Храдец Карлове]]
[[Категорија:Краловохрадечки крај]]